Aromatų psichologija

Straipsnis ir interviu spausdinti žurnale Prie Kavos 2018 metais birželį.

Aromatai ne tik labai lengvai išlaisvina užslopintas emocijas, bet ir suteikia galimybę jas transformuoti bei paleisti.

Aromatai turi kone magiškų savybių. Jie ne tik patinka arba ne, bet ir žadina emocijas, prisiminimus. Pasak Reiki meistrės ir pirmosios AromaPsichologijos specialistės Lietuvoje Linos Balsės, įvairūs kvapai netgi padeda atpažinti žmonių psichologines problemas, stipriąsias bei silpnąsias asmenybės puses ir gyvenimo prioritetus.

Milžiniška emocijų reikšmė

Intriguojantis ir daug apie žmonių prigimtį pasakantis faktas – 99 % sprendimų priimami vadovaujantis jausmais. Tad nesame tokie jau racionalūs, kokie manome esantys. Tik vėliau vadovaujantis emocijomis priimti sprendimai racionalizuojami, pateisinami ir paaiškinami sau. Vyrai gal kiek labiau susitvardantys, tačiau daugelio moterų emocijos šokinėja labiau nei akcijų indeksai. Vieną dieną jos gali norėti kažkam nukąsti galvą, kitą – verkti ir trokšti apkabinimų, o trečią – spinduliuoti vidine ramybe.


Emocijos taip pat lemia žmonių sveikatą. 95 % visų fizinių negalavimų yra psichosomatiniai. Jų pirminė priežastis – emocijos.

Žmogaus kūnas – tobulas gamtos sukurtas mechanizmas, gebantis pats susireguliuoti, atsinaujinti ir gydytis. Jis nuolat atnaujina savo ląsteles. Kas kažkiek metų žmogus keičiasi, nes visos jo kūno ląstelės atsinaujina. Akivaizdu kokia svarbi yra sveika subalansuota mityba, juk statysi į save iš to, ką „įdėsi” į savo kūną. Tačiau ne mažiau svarbios ir mintys bei emocijos.

Įvairios emocijos lemia fizines reakcijas, veikia širdies pulsą, skatina streso arba atsipalaidavimo, meilės ir prieraišumo hormonų gamybą. Tarkime, motinai priglaudus kūdikį prie krūtinės, organizme gaminasi hormonas oksitocinas. Emocijos išjungia, įjungia, reguliuoja fiziologinius procesus.

Įdomi detalė – mūsų emocijos turi kvapą. Juk sakoma jog šuo užuodžia baimę ir gali įkasti tam, kuris bijo. Laimė taip pat turi savo aromatą. Naujausi moksliniai tyrimai rodo, kad žmogaus laimę įmanoma užuosti, nes laimingojo prakaitas skleidžia specifinį aromatą.

Patiriant nemalonių emocijų kūnas įsitempia, užsidaro, užblokuoja destruktyvią energiją. Ji lieka įstrigusi kurioje nors kūno vietoje. Tokių emocijų energija pirmiausia sutrikdo gyvybinės energijos tėkmę, o vėliau lemia ir fiziologinius pakitimus, skausmą, ligas. Maža to, įstrigusios negatyvios emocijos veikia žmogaus mąstymą, elgesį, sprendimus, galimybes ir sėkmę gyvenime.

Patyrę neigiamas emocijas ir joms užsilikus viduje, žmonės padaro išvadą, kad kažkas yra nesaugu, kažko daryti negalima. Pavyzdžiui, vaikas klasėje deklamavo eilėraštį ir suklydo, bendraamžiai jį išjuokia. Mažylis pasijunta pažemintas, negabus. Jis nenori kalbėti viešai ir padaro išvadą, kad tai daryti nesaugu, nes žmonės iš jo gali juoktis. Visą likusį gyvenimą, netgi pamiršęs tą skaudžią vaikystės patirtį, jis instinktyviai vengs atsidurti prieš publiką.

Atsakymai – šalia mūsų

Motina gamta turi viską, ko reikia žmogaus sveikatai ir gyvenimo kokybei, tereikia į ją atsigręžti.

Eteriniai aliejai minimi jau 4500 m. pr. Kr. Būsimiems faraonams būdavo atliekamos apeigos su kvapiaisiais aliejais, kad apsivalytų nuo demonų. O kas tie demonai? Tai tos pačios negatyvios emocijos ir jų žemos vibracijos. Dievas Mozei padiktavo švento patepimo aliejaus receptą. Biblijoje sergantiems duotas nurodymas – eik pas šventiką, jis pateps tave aliejais ir pasimels už tave.

Šiais laikais gamtos galios ir eteriniai aliejai prieinami mums visiems ir jų pagalba galime apsivalyti nuo negatyvių emocijų bei žemų vibracijų.

Augalai Žemėje atsirado seniau nei žmonės. Spygliuočiai šioje žemėje  jau 290 mln. metų, rožė yra sukaupusi 35 mln. m. išgyvenimo patirties. Palyginimui, šiuolaikinis žmogus atsirado tik prieš 140 000–280 000 metų. Todėl žmonės gali ir turėtų pasimokyti iš augalų evoliucinės išminties.

Dalis augalų išsiugdė tam tikrą adaptacijos prie aplinkos įrankį – eterinius aliejus. Jie naudingi savisaugai ir reakcijai į stresą. Šis įrankis saugo augalus nuo bakterijų, grybelių ir kitų ligų. Taip pat atlieka komunikacijos su aplinka funkciją – nubaido kenkėjus ir privilioja reikalingus vabzdžius apdulkinimui. Žmogus nuo pat savo atsiradimo evoliucionavo kartu su augalais, todėl mūsų ląstelės ir net DNR neįtikėtinai artimi. Tarp augalų ir gyvūnų bei žmonių egzistuoja harmoninga sinergija, pavyzdžiui žmoguss įkvepia deguonį ir iškvepia anglies dvideginį, augalai – atvirkščiai. O išskirti iš augalo ir patekę į žmogaus organizmą eteriniai aliejai suteikia mums tą pačią apsaugą nuo žalingų aplinkos veiksnių ir pagalbą įvairioms organizmo funkcijoms, palaiko sveiką nervų sistemą.

(Ne)sąmoningas kvapų pasirinkimas

Dievas kurdamas klaidų nedaro ir žmogus – tobulai sukurtas mechanizmas. Kaip ir gyvūnams mums uoslė parodo, kas palanku, gera, sveika, o kas pavojinga. Uoslės nervas, užfiksavęs kvapų molekules, siunčia nervinį impulsą į limbinę smegenų sritį, atsakingą už emocijas, prisiminimų išsaugojimą bei mokymąsi. Joje prisiminimai išsaugomi kartu su juos lydinčiu aromatu.

Gebėjimas atsiminti kvapus išsivysto itin ankstyvame amžiuje, kai vaikai dar nemoka kalbėti. Dėl šios priežasties manoma, kad ankstyvieji prisiminimai atmintyje lieka ne mintimis, žodžiais, o aromatais.

Kartais aromatas sukelia neįtikėtinai aiškius prisiminimus ir ryškias emocijas, tarytum nukelia mus į praeitį dar iki mums spėjant atpažinti užuodžiamą kvapą. Tarkime, atidarius seną daiktų dėžę pajuntamas netikėlio buvusio sutuoktinio kvapas, nes ten gulėjo jo drabužiai, daiktai. Dar nespėjus suvokti, koks tai kvapas, sukils neigiamos buvusius santykius primenančios emocijos.

Aromatai ne tik labai lengvai išlaisvina užslopintas emocijas, bet ir suteikia galimybę jas transformuoti bei paleisti. Žmogaus reakcija į tam tikrą kvapą suteikia esminę informaciją apie tai, kas uostoma. Jeigu aromatas patinka, vadinasi, yra naudingas, jei ne – reiškia netinka arba žmogus dar nepasirengęs susidurti su tuo, ką tas aromatas iškeltų ir todėl atstumia jį. Žmogus, rinkdamasis eterinį aliejų, jei uosto grynus, pilnos molekulinės kompozicijos, terapinės kokybės aromatus (nes sintetiniai ar modifikuoti turės iškreiptą poveikį psichikai) dažniausiai intuityviai pasirenka sau reikalingą pagalbininką.

AromaTestavimas ir terapija

Unikali metodika, leidžianti pagal asmens reakcijas į natūralius kvapus įvertinti fizinę organizmo būseną, psichoemocinę būklę, streso lygį, asmenybės tipą, jo savybes, santykius poroje, dabartinius poreikius, yra AromaTestavimas.

Pagal jo rezultatus specialistas sudaro individualią psichoemocinės korekcijos programą. Korekcijoje naudojami vieno augalo eteriniai aliejai arba individualiai sukurti informaciniai kvepalai. Jie gali būti tiek praskiesti, kad nelabai jaučiasi kvapas, tačiau veikia panašiai kaip homeopatija – keičia žmogaus būseną, padeda paleisti įstrigusias negatyvias emocijas.

Terapiniai aliejai gali padėti:

  • kūnui sveikti ir išlaisvinti jį nuo neigiamų emocijų;
  • paleisti ribojančius įsitikinimus;
  • sustiprinti sąmoningumą ir ryšį su Kūrėju;
  • įkvėpti realizuoti sielos intenciją.

Kokio eterinio aliejaus aromato reikia jums?

Kiekvienas augalas ir jo eterinis aliejus turi savo unikalią vibraciją, kuri rezonuoja ir stiprina vienas ar kitas emocijas bei neutralizuoja arba transformuoja kitas. Eterinių aliejų poveikis visuomet yra iškelti ir išlaisvinti įstrigusias neigiamas, neharmoningas bei stiprinti teigiamas, naudingas, reikalingas emocijas bei savybes. O žmogaus kūno vidinė išmintis leidžia nuostabiai tiksliai atsirinkti, ko jam šiuo metu reikia, kokio eterinio aliejaus vibracija gydys sielos skausmą, kokio stiprins savybes, būtinas siekiant užsibrėžtų tikslų.

Pavyzdžiui, silpna asmenybė, pasižyminti silpnu identitetu, itin priklausoma nuo aplinkinių nuomonės, lengvai paveikiama, gali pirmiausia jausti trauką aromatui padedančiam sustiprinti identitetą, vėliau pribręsti iki aromatų stiprinančių pasitikėjimą savimi, drąsą būti tuo, kas yra. Galiausiai išmokus šias pamokas gali patraukti aromatas padedantis su pasitikėjimu išsakyti savo mintis ir vertybes, atveriantis komunikaciją.

Arba moteris, kuri turi ryškų aukos mentalitetą, jaučiasi bejėgė ir priklausoma nuo vyro, kontroliuojama, savo norus galinti įgyvendinti tik per kitus žmones, todėl linkusi manipuliuoti ir naudoti pasyvią agresiją. Galbūt ją trauks aromatas pasitikėjimui savimi ir savivertei pastiprinti, o vėliau, kai ateis laikas drąsiems ir ryžtingiems sprendimams bei žingsniams, ji pasirinks aromatą sustiprinsiantį joje šias savybes.

Stiprus lyderis, kuris labai pasitiki savimi, tačiau linkęs manyti, jog niekas kitas nepadarys geriau už jį, įpratęs viską daryti pats, nejaučiantis palaikymo iš aplinkos ir jau pavargęs būti vieno žmogaus orkestru, gali jausti didelę trauką bendruomeniškumą skatinančiam aromatui. Jis atveria akis į prieinamą paramą ir palaikymą, moko, kad susijungus bendram tikslui grupei tokių stiprių asmenybių galima nuversti kalnus ir kartu žmonės yra stipresni nei pavieniui. Vėliau ėmęs labiau pasitikėti kitais, deleguoti, bendradarbiauti, žmogus gali tapti pasirengęs sumažinti kontrolę ir atsiverti pokyčiams, kuriems atėjo laikas, bei pasirinkti kitą eterinį aliejų, palaikysiantį permainų metu, padėsiantį adaptuotis, paleisti seną, tekėti su gyvenimu.

Jei jums reikia įžvalgų į gyvenimo sunkumų vidines priežastis ir švelnios paramos bei pagalbos paleisti pasąmonėje nešiojamas traumas, kompleksus, blokus savirealizacijai kviečiu užsiregistruoti ir atvykti į AromaTestavimą.

O jei jus žavi aromatai, esate empatiški, trokštate padėti žmonėms ir norėtumėte patys išmokti AromaTestavimo kviečiu į AromaPsichologijos ir AromaTestavimo kursus vedamos internetu.

Add A Comment

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.