Kvapai sužadina pasąmonėje slypinčias patirtis
Reiki meistrė ir emocinės aromaterapijos specialistė Lina Balsė neabejoja, kad kvapai žmogui yra labai svarbūs ir veikia emocijas, jausmus bei savijautą. Juk ne veltui mums duota uoslė. O pavasarį jie kitokie nei žiemą, vasarą ar rudenį – skatina pabusti, suteikia jėgų. Tačiau jei daugeliui patinkantis aromatas jus erzina, galbūt jis slepia vidines problemas, todėl Lina pataria pasigilinti į priežastis, kodėl kai kurių kvapų nemėgstame.
Stiprus ryšys su emocijomis
Linos, kaip ir daugelio aromaterapija besidominčių žmonių, namuose dažnai kažkas garuoja iš ultragarsinio difuzoriaus. Nepriklausomai nuo metų laiko, jei norisi įkvėpti šviežumo, pajusti naujų, pozityvių emocijų, visada galima įsilašinti pavasariu dvelkiančio eterinio aliejaus.
„Man šį metų laiką primena gaivūs žolelių, truputį citrusinių vaisių aromatai, taip pat švelnūs gėlių“, – konkretizavo Lina. Išties žiemos kvapas švarus, kone sterilus, o atgimstančios gamtos visai kitoks – gaivinantis, žvalinantis, nuteikiantis optimistiškai. Vasarą įvairių aromatų tarsi per daug, jų esame persisotinę, o pavasario – švelnesni ir mes po ilgos žiemos trokštame užuosti subtilų gamtos dvelksmą. „Tikra atgaiva. Kasmet užuodžiant tuos pačius kvapus, kartu su šylančiais orais ir ilgėjančiomis dienomis mūsų sąmonėje iškyla tam tikros asociacijos ir būsenos“, – aiškino Lina.
Lina įsitikinusi, kad kiekvienas kvapas sukelia emocines reakcijas, o ar jos bus teigiamos, ar neigiamos priklauso nuo žmogaus patirties, asociacijų. „Kvapas kone sinonimas emocijai. Juk uoslė yra vienintelis mūsų pojūtis, kuriam nereikia pereiti racionalaus proto cenzūros, jis keliauja tiesiai į emocinį smegenų centrą ir gali pažadinti seniai pamirštus, bet kažkur giliai saugomus prisiminimus, išgyvenimus, jausmus“.
Gaivūs, švieži pavasario aromatai pabudina mūsų pojūčius, optimizmą, pozityvų nusiteikimą, jaučiamės atviri pokyčiams ir naujovėms. Tai gali būti naudinga tiek pradedant naują veiklą, kuri galėtų atnešti finansinę sėkmę, tiek atveriant širdį naujam žmogui ir santykiams. Tačiau Lina nėra linkusi išskirti vieno konkretaus aromato ir sako, kad dažnai reikėtų vadovautis savo pojūčiais: „Tai ne tabletė nuo galvos skausmo ar nuo širdies maudimo, svarbu asmeninės asociacijos, savijauta“, – pabrėžė ji.
Nemėgstamas aromatas gali slėpti vidines problemas
Kai kuriuos kvapus mėgstame ir jais mėgaujamės, kitų negalime pakęsti. Būrėja įsitikinusi, kad jei į kurį nors reaguojate labai neigiamai, kyla atstūmimo reakcija, verta pasidomėti jo savybėmis ir emocinėmis būsenomis, su kuriomis jis siejamas. Gali būti, kad jis iškelia žmoguje slypinčią traumą, kurią jis blokuoja. Atradus tokį dalyką, nereikėtų numoti ranka, tai puiki galimybė išsigydyti vidinę problemą.
Net visuotinai mėgstamas kvapas gali kelti nemalonių pojūčių dėl turimų asociacijų. „Pavyzdžiui, žmogus gali nemėgti mandarinų kvapo, nes iš pasąmonės kyla prisiminimai, kaip vaikystėje apsinuodijo šiais vaisiais, kaip teko važiuoti į ligoninę, užuot jaukiai sėdėjus namie. Tikriausiai mandarinų aromatas nenuteiks optimistiškai ir linksmai“.
Nieko keisto, kad tai, ką mėgstate jūs, kitam gali labai nepatikti. „Kai įsigijau eterinį jazminų aliejų, jis man priminė povestuvinės kelionės metų vyro dovanotą jazminų puokštelę. Šis augalas aprašomas kaip nuteikiantis jausmingai, romantiškai ir išlaisvinantis seksualumą, tad įsilašinau porą lašelių į garintuvą miegamajame. Tačiau labai nusivyliau, kai vyras, įėjęs į kambarį, pareiškė, kad jam šis kvapas itin nemalonus“, – savo kailiu patirtą istoriją prisiminė Lina Balsė.
Kita vertus, jei iškyla mumyse įstrigusi emocija, tai padeda ir paskatina gydytis turimą traumą. Lina įsitikinusi, kad mes kaupiame patirtis, nes dažnai neleidžiame sau jų išgyventi. Visi skubame pasijusti geriau, nukreipti dėmesį į malonesnius dalykus ar tiesiog susiimti. „Išgyventi, aišku, svarbu, todėl mes nusprendžiame žaizdas išsilaižyti vėliau, tačiau tuo piktnaudžiaujame ir nukišame negatyvius pojūčius į tamsų pasąmonės sandėliuką – mėginame jas pamiršti“, – daugelio žmonių daromas klaidas apibūdino kvapų ekspertė. Yra daug įvairių terapijos formų ir visos turi savo vietą bei prasmę. Aromaterapija yra puikus papildomas būdas, leidžiantis iškelti emocijas ir jas suprasti.
Pirmenybė – natūralumui
Lina pasakoja, kad jai labai svarbu natūralumas, todėl ji atsisako sintetinių kvapiklių. Būtent taip pataria elgtis ir kitiems, nes tik tikri dalykai gali visapusiškai padėti.
„Aš vis labiau atsiriboju nuo sintetikos ir renkuosi natūralumą, kokybę. Kuo mažiau kvapiklių mano higienos priemonėse ir kosmetikoje, tuo geriau, o ir jų pačių sumažinau iki minimumo. Atsisakiau kvepiančių žvakių, kurios gali būti žalingos sveikatai, kvepalų, dezodorantus iškeičiau į druskos kristalą. Kai ėmiau naudoti terapinės kokybės eterinius aliejus, noriu švarios drobės jiems skleistis, o ne daugybės dirbtinių kvapų pripildytos aplinkos“, – apie savo sąmoningą pasirinkimą pasakojo Lina Balsė.
Būrėja tikina, kad tik švarioje aplinkoje galima laisvai kurti norimas emocijas aromatais – nuotaiką pakylėti citrusiniais mandarinų ar apelsinų kvapais, nuteikti romantiškais gėlių, pavyzdžiui, jazminų ar jaukiais prieskonių, kaip vanilė ir cinamonas, padėti susikaupti gaiviais kvapais, kaip pipirmėtės, rozmarino, citrinos ar atsipalaiduoti su levandų ir pasijusti saugiems dvelkiant medžių aromatams. Galime patys rinktis, kokios mums reikia nuotaikos – pavasariškos, rudeniškos, žvalinančios ar raminančios.
Alergija – signalas iš giliau?
Kol vieni į save geria visus dvelkiančius aromatus, kiti galvoja, kaip ištverti dar vieną pavasario ataką – šienligę. Vieni mano, kad tai tik fizinė reakcija, kiti – kad priežasčių reikėtų ieškoti subtilesniuose žmogaus sluoksniuose. „Kai šiuolaikinė visuomenė maitinama genetiškai modifikuotu ir nesveiku, sisteminį uždegimą keliančiu maistu, kai kvėpuojame užterštu oru, ar tai nepakankama priežastis organizmui tapti jautriam?“, – klausia Lina.
Ji tikina, kad alergija tik galutinis signalas, kad prieita kritinė riba – imuninė sistema įdirginta, prasideda autoimuninės ligos ir organizmas šaukia, kad jam jau gana. Aišku, gali slypėti ir psichologinės priežastys – netoleruojama kažko, kas mums nepriimtina.“
Lina pasakoja, kad dažnai susiduria su situacija, kai žmonės ieško priežasčių subtilesniuose lygmenyse. Klausia, kas juos nužiūrėjo ar prakeikė, kokios čakros užblokuotos, kokia praėjusių gyvenimų karma, kad dabar prastai jaučiasi. Bet jie nenori įdėmiau įsižiūrėti į tai, ką deda į savo organizmą: kuo jį maitina, prausia, kvėpina, kuo kvėpuoja.
Dažnai alergija signalizuoja apie užsiteršusį organizmą, todėl negalavimus gali sumažinti detoksikaciją skatinantys ir kepenis valantys augalai ir jų eteriniai aliejai: šlamučių, pelargonijų, kadagių, greipfrutų, citrinų ir apelsinų. Kadangi šienligė pasireiškia tam tikrais simptomais, galima išmėginti juos palengvinti galinčius eterinius aliejus, pavyzdžiui, levandų ar pipirmėčių. Įtampos sukeltą galvos skausmą gali numalšinti pušų, rozmarinų ar levandų, citrinų ir pipirmėčių mišiniai, o norint ramiai miegoti pasitarnaus – ramunėlių, levandų, kedro eteriniai aliejai.
Jėgų siūlo semtis iš gamtos dvelksmo
Pavasario dvelksmas gali padėti atsipalaiduoti, suteikti jėgų. Vienas Linos siūlomų būdų jo įkvėpti yra labai paprastas – pasivaikščioti gamtoje. „Tuomet ir pavasario kvapais pasimėgausite, ir grynu oru pakvėpuosite, ir saulutės gausite. Visokeriopa nauda. Na, o įstrigę tvankiuose kabinetuose, dažniau atidarykite langus, įsileiskite šviežio oro, pašalinkite sintetinių kvapų šaltinius ir dulkes. Tada į difuzorių ar ant nosinaitės užlašinkite žvalinančių aromatų, kurie padės išlikti budriems, susikaupusiems ir geros nuotaikos – citrinų, pipirmėčių, rozmarinų, citrininių arbatmedžių – ir padėkite ant radiatoriaus“, – naudotis paprastais dalykais pataria Lina.
Nors citrina ne pavasario vaisius, bet jos ir kitų citrusinių vaisių skleidžiami kvapai kelia šviežumo, gaivumo, optimizmo jausmą. Todėl mums įprasto ir malonaus aromato citrina – idealiausia namams valyti tiek energetiškai, tiek ir fiziškai (pasižymi antiseptinėmis savybėmis). Tereikia įlašinti į valymo priemones ar grindų vandenį.
Pavasario priešakyje Lina Balsė linki sulėtinti tempą, atsipalaiduoti, stabtelėti ir giliai įkvėpti šiuo metų laiku vyraujančių aromatų, pasimėgauti jais sąmoningai, pabūti gamtoje, pasiklausyti paukščių čiulbėjimo: „Per dažnai įsisukę į darbų rutiną mes praleidžiame tokius nuostabius momentus…“
Paprastas vaizduotės eksperimentas, siūlomas Linos Balsės, padės suvokti, kuo skiriasi ir kaip mus veikia skirtingų metų laikų kvapai.
- Įsivaizduokite žiemos šaltį, pajuskite jį savo oda ir kaulais, pamatykite juodai baltą žiemos spalvų paletę, trumpas dienas, ilgą tamsą. Įkvėpkite žiemos šalčio, pabandykite pauostyti sniegą. Kuo jis kvepia? Prisiminkite Kalėdų eglutės dvelksmą namuose. Paklauskite savęs, kokias emocijas ir fizines reakcijas juntate įsivaizduodami šaltąjį metų laiką.
- Tada įsivaizduokite pirmuosius šiltus pavasario saulės spindulius ant atidengtos odos, paukščių čiulbesį, žalią žolę. Pabandykite užuosti sprogstančių pumpurų ir pirmųjų lapelių dvelksmą, obelų ir vyšnių žiedus. Jei turite sodą, prisiminkite sėjai ruošiamos žemės kvapą. Kokias būsenas sukelia pavasaris?
- Pamėginkime tą patį su vasara – įsivaizduokite spalvų įvairovę, pabandykite užuosti vasaros karštį. Viskas aplink žaliuoja, čiulba, dūzgia, juda. Įkvėpkite savo mėgstamiausių gėlių ir žydinčios pievos aromatų. Prisiminkite įprastinius vasaros darbus ar laisvalaikį gamtoje, pajuskite kojomis karštą pajūrio smėlį ir jo kvapą. Galiausiai įkaitusią odą atgaivinančią jūros bangą, nuo vandenyno vėjo atpučiamą dvelksmą. Kokias emocijas jums sukelia vasara?
- Galiausiai prisiminkite rudenį, kai viskas nutyla išskridus paukščiams, kai nurimsta šurmulys. Koks jausmas miške eiti per nukritusius medžių lapus, kokį kvapą jie skleidžia? Kaip kvepia rudeninis lietus, drėgnas miškas, grybai? Kaip jus veikia rudens kvapai?
Jei jus traukia giliai pažinti aromatų emocinį poveikį, išmokti kurti individualius transformacinius kvepalus kviečiu į AromaPsichologijos kursus internetu.
Add A Comment