Senovinės praktikos moderniu formatu – SOMA kvėpavimo terapija
Kas yra SOMA kvėpavimo terapija?
SOMA yra holistinė kvėpavimo terapijos sistema apimanti Pranajama principus, patvirtintus šiuolaikinio mokslo, kartu su muzika, ritmo ir garso gydomuoju poveikiu ir vizualizacija paliekanti nepamirštamą įspūdį ir vidinės būsenos transformaciją.
Naudojant šias technikas siekiama sulėtinti kvėpavimą iki 5-6 įkvėpimų-iškvėpimų per minutę, kas yra ilgaamžiškumo sąlyga. Jogai tiki jog kuo mažiau žmogui reikia kvėpuoti, tuo efektyviau veikia jo kūnas ir ilgiau gyvens.
SOMA kvėpavimo techniką 2021 metais sukūrė NIRAJ NAIK, po to kai kvėpavimo, vizualizacijos ir holistinio požiūrio į sveikatą pagalba jis išsigydęs depresiją bei opinį kolitą – sunkią degeneracinę ligą.
Metodikos pavadinimas SOMA kilo iš sanskrito žodžio minimo Vedose, jis reiškia „ekstraktą, distiliatą“. Jis minimas virš 50 000 kartų RigVedoje, senovės indijos himnų kolekcijoje datuojamoje apie 1500 m. prieš mūsų erą, dažniausiai psichodelinių ritualų kontekste.
Kitais žodžiais sakant „soma“ laikoma senoviniu ritualu, kurio metu buvo vartoti psichodelinį poveikį turintys augalai, padėdavę žmonėms pasiekti išplėstos sąmonės ir dvasinio nušvitimo būsenas.
Pasak legendos su laiku ir daugėjant pasaulyje žmonių „soma“ baigėsi ir senovės išminčiai Rišiai patarė žmonėms atsigręžti vidun, kad atkurti tas būsenas be soma ritualo, pasitelkiant tik savo kvėpavimo galią.
Tai buvo Tantros meno – energijos judėjimo kūne ir dvasinės palaimos – ištakos. O iš jo kilo senovinės kvėpavimo praktikos vadinamos Pranajama, kurios išliko per ilgus amžius ir yra praktikuojamos ir mūsų laikais.
Sanskrito kalba Prana reiškia energiją, o Yama reiškia suvaldyti, kontroliuoti, tad Panajama pasitelkia kvėpavimo pratimus kontroliuoti gyvybinės energijos tėkmei žmogaus kūne. Šioje praktikoje svarbią vietą užima ne tik kvėpavimo ritmas, bet ir kvėpavimo sulaikymas bei tam tikri užraktai (pavyzdžiui nuleisti smarką, kad užsidarytų gerklę kvėpavimo sulaikymo metu).
Kodėl gilus kvėpavimas yra pražūtingas?
Siekiant suprasti kodėl Pranajama stiliaus kvėpavimas yra toks naudingas, pirmiausia svarbu suprasti kodėl gilus kvėpavimas ar „persikvėpavimas“ nėra taip sveika, kaip gali atrodyti.
Mes įkvepiame deguonį ir iškvepiame anglies dvideginį (CO2). Ir daugeliui yra susidaręs klaidingas įspūdis jog deguonis tai gerai, o CO2 blogai, daugiau deguonies yra geriau, o daugiau CO2 būtų blogai. Iš to kyla požiūris jog kvėpuoti turėtume giliai, traukti į savo plaučius ir kūną kuo daugiau deguonies.
Tiesa ta, kad toks požiūris moksliškai yra visiškai klaidingas. Iš tiesų anglies dvideginis mūsų kūne atlieka visą eilė itin svarbių funkcijų ir per didelis kiekis deguonies kūne būtų žalinga sveikatai, tad gilesnis, intensyvesnis kvėpavimas, ypač per burną duoda priešingą efektą nei tikimąsi.
CO2 atpalaiduoja raumenis supančius kvėpavimo takus, kraujagysles ir kapiliarus, tuo padėdamas padidinti kraujo pritekėjimą į smegenis, širdį, raumenis ir kitas kūno dalis. Taigi CO2 padeda deguoniui patekti ten, kur jo reikia (šis procesas vadinamas Boro efektu).
Pasak Buteiko klinikos, kai mes kvėpuojame pernelyg giliai, per daug, mes sumažiname CO2 kiekį kraujyje ir sumažiname deguonies atėjimą ir įsisavinimą į smegenis bei kitus organus, kas gali sukelti nerimo būseną, panikos atakas, nemigą, miego apnėją ir rimtas širdies sveikatos problemas.
Neįtikėtina, kas galėjo pagalvoti jog kvėpuojant daugiau, iš tiesų deguonies ten kur reikia gauname mažiau ir atvirkščiai…
Kaip teisingai kvėpuoti – per nosį ar per burną?
Ir CO2 laikymas metabolinėmis šiukšlėmis, kuriomis reikia atsikratyti ne vienintelė klaida. Dar vieno svarbaus junginio – azoto oksido funkcija taip pat neretai klaidingai vertinama. Iki 1990 metų azoto oksidas buvo laikomas itin toksišku junginiu, kas yra tiesa kalbant apie azoto oksidą egzistuojanti mūsų kūno išorėje. Tačiau kūne azoto oksidas turi labai svarbų teigiamą poveikį kūno sistemoms.
Kvėpuojant per nosį, azoto oksidas išsiskiria kvėpavimo takuose, keliauja su įkvepiamu oru gilyn į plaučius, kur padidina deguonies įsisavinimą į kraują. Išplėsdamas kvėpavimo takus ir kraujagysles azoto oksidas atlieka kritinį vaidmenį kraujotakos sistemos funkcijos palaikyme ir komunikacijoje tarp smegenų ląstelių. Nosies ertmėse besigaminančio azoto oksido koncentracija natūraliai gaunasi didesnė kvėpuojant mažiau ir greta to jo gamyba gali padidėti 15 kartų vibruojant garsą „MMM“. Tiek sulėtintas kvėpavimas tiek garsinės tonacijos/vibracijos yra svarbūs komponentai“ SOMA kvėpavimo technikoje.
Azoto oksido naudos yra labai įvairios. Pavyzdžiui šaltuoju metų laiku padažnėjus kvėpavimo takų infekcijoms naudinga žinoti jog azoto oksidas atlieka ir antimikrobinę funkciją, sunaikindamas bakterijas ir virusus nosyje ir gerklėje. Dar 2005 metais, gerokai iki dabartinės pandemijos, mokslininkai atrado jog azoto oksidas stabdo SARS koronaviruso dauginimąsi. Vėlgi įdomu ir naudinga žinoti…
Ir jei to dar negana, kad susižavėtumėte azoto oksido molekulės poveikiu optimaliam organizmo funkcionavimui štai dar vienas perliukas – ji gali ženkliai pagerinti seksualinį gyvenimą. Vaistas Viagra buvo sukurtas, kad išplėstų kraujagysles ir kapiliarus ir neleisti jiems susitraukti, kas sustiprina erekciją. Azoto oksidas taip pat sukelia šį efektą. Taigi turime kelias labai svarbias priežastis kvėpuoti per nosį.
Azoto oksido vaidmuo yra toks reikšmingas, kad 1992 metais jis buvo paskelbtas „Metų Molekule“, o 1998 metais Amerikos medikai Ignarro, Furchgott ir Murad gavo Nobelio premiją medicinos srityje už jų darbą tyrinėjantį azoto oksido funkciją organizme ir kraujagyslių išsiplėtimui.
Pozityvus stresas ir trumpalaikė hipoksija
Taipogi SOMA kvėpavimo technika pasitelkia kvėpavimo sulaikymus, siekiant sukelti trumpalaikę hipoksiją (deguonies kiekio sumažėjimą ir CO2 padidėjimą), kad didinti CO2 toleranciją kūne ir deguonies naudojimo efektyvumą, kas mažina oksidacinį stresą, skatina raudonųjų kraujo kūnelių gamybą, naujų kraujagyslių ir kapiliarų augimą ir geresnį audinių aprūpinimą deguonimi.
Trumpalaikės hipoksijos treniruotės yra daug žadantis ne farmakologinis pagalbos metodas prie širdies ir kraujagyslių ligų, cukrinio diabeto, trofinių opų, centrinės nervų sistemos ir onkologinių negalavimų, astmos ir net nutukimo. Svarbu pabrėžti jog hipoksija trunkanti ilgesnį laiką gali būti pavojinga organizmui, tačiau naudojama strategiškai ir trumpus periodus, kaip kad SOMA kvėpavime ji turi terapinį poveikį. Ar organizmas patirs pozityvų stresą, po kurio adaptuosis ir taps stipresniu ir efektyvesniu, ar patirs traumą lemia technika ir dozė.
Ritmas yra viskas – širdies koherencija
Mes egzistuojame šokančioje Visatoje, kur viskas turi savo ritmą nuo besisukančių galaktikų, saulės sistemų iki elektronų skriejančių aplink atomą. Mūsų žemė turi savo metų laikų, dienos ir nakties, mėnulio fazių, potvynių ir atoslūgių ritmus ir visa, kas gyva mūsų žemėje taip pat gyvena pagal gamtos ir Visatos ritmus. Ritmingas įkvėpimas ir iškvėpimas sujungia mus su gamtos ritmais, leidžia įsilieti į Visatos melodiją ir pajusti ryšį su visa kuo.
Tik kasdienybėje mūsų kvėpavimas nėra ritmingas, jis adaptuojasi prie mūsų veiklos, judėjimo ir poreikių ir tik nurimus ir pasinėrus į kvėpavimo praktikas, mes sugrąžiname jam ritmą ir jis harmonizuoja kiekvieną organizmo sistemą ir funkciją. Visos kūno funkcijos yra ritmingos savo prigimtimi ir pavaldžios kvėpavimo ritmui.
Širdies ritmo variabilumu vadinami tarpai tarp širdies dūžių. Jei uždėsite pirštus ant savo miego arterijos ir stebėsite širdies ritmą, pastebėsite jog jis nežymiai pagreitėja jums įkvepiant ir sulėtėja iškvepiant. Širdies ritmas turi turėti gebėjimą greitai adaptuotis reaguojant į situaciją ir poreikius, tad didesnis širdies ritmo variabilumas yra jaunystės ir sveikatos požymis. Jei širdies ritmo variabilumas būtų visiškai stabilus ir nekintamas, tai reikštų jog širdis prarado gebėjimą adaptuotis prie streso ir gyvenimas eina į pabaigą. Žemas širdies ritmo variabilumas siejamas su depresija, nerimu ir didesne širdies kraujagyslių ligų rizika.
Gilus kvėpavimas, Pranajama ir Joga didina širdies ritmo variabilumą.
Kai mūsų mintys chaotiškos ir nevaldome savo emocinių reakcijų, kvėpavimas tampa netolygus ir širdies variabilumas nekoherentiškas (chaotiškas). Sąmoningumo praktikos, sąmoningas kvėpavimas net stresinėse situacijose padeda išlaikyti tolygesnį kvėpavimą ir kohorentišką (harmoningą) širdies ritmą.
Štai kaip HeartMath (Širdies Matematikos) institutas apibudina kas yra širdies koherencija:
Iš fizinės perspektyvos, kai esame koherentinėje būsenoje, visos mūsų organizmo sistemos veikia optimaliai ir yra sinchronizacija tarp kvėpavimo, širdies ritmo, spaudimo ir kt. kas leidžia funkcionuoti naudojant mažiausią kiekį energijos, nešvaistant jos.
Daugybė mokslinių tyrimų patvirtina širdies koherencijos galią: esant šioje būsenoje kūnas ir protas pasiekia savo aukščiausią potencialą ir funkcionuoja optimaliai. Ir atrasta jog širdies koherenciją geriausia padeda pasiekti lygus, ritmingas kvėpavimas ir pozityvios emocijos kaip kad dėkingumas.
Visi trys šie principai yra svarbi SOMA kvėpavimo terapijos dalis ir padeda pasiekti širdies koherencijos būsena, kuri:
- Pagerina emocijų reguliaciją
- Atrakina kūrybingumą ir intuiciją
- Mažina kraujospūdį
- Padeda reguliuoti skausmo pojūtį
- Mažina stresą
- Didina atsparumą neigiamoms patirtims ir emocijoms
Mes aptarėme kelis iš daugelio SOMA kvėpavimo terapijos mokslinių pagrindų. Apibendrinant SOMA kvėpavimo terapijos metodai apima ritmingą kvėpavimą ir širdies koherenciją, kvėpavimo sulaikymą bei kūno biochemijos pokyčius, pozityvų stresą, skatinanti kūno adaptaciją ir visų kūno procesų didesnį efektyvumą bei geresnį deguonies įsisavinimą į kūno audinius. Ir visa tai klausantis specialiai sukurtos muzikos natūraliai vedančios kvėpavimą ir sąmonę į „SOMA“ aktyvaciją savo viduje ir neįtikėtinas transformuojančias patirtis dėl kurių nebereikia leistis į Peru džiungles pas šamanus. Viskas, ko mums reikia yra mūsų viduje ir tiltas į tai yra mūsų kvėpavimas.
SOMA kvėpavimo terapijos nauda
Kvėpavimo praktikos labai išpopuliarėjo „New Age“ bendruomenėje ir neretai į jas žiūrima geriausiu atveju kaip į būdą atsipalaiduoti, o blogiausiu kaip į keistas sektas. Tačiau senosios Pranajama technikos išlaikė laiko išbandymą, kas reiškia jog jos veikia praktiškai, kitaip būtų seniai pamirštos, o šiuolaikinis mokslas išsamiais tyrimais patvirtino Pranajama ir SOMA kvėpavimo terapijos naudą.
- Mažina stresą, stiprina pasitikėjimą savimi, savivertę ir meilę sau.
- Didina energiją ir ištvermę kasdienybėje, kad užtektų jėgų visiems svarbiems dalykams gyvenime.
- Taip pat efektyviai kaip psichodeliniai preparatai mažina nerimą ir depresiją, pakeičia juos gilių vienybės, palaimos ir pilnatvės pojūčiu ir stiprina atsparumą stresui.
- Gerina dėmesio koncentraciją, atmintį ir pažintinius gebėjimus, kad spėtume koja kojon su sparčiai besivystančiu pasauliu, studijomis ir darbu.
- Stimuliuoja limfotakos sistemą, kas suaktyvina natūralų detoksikacijos procesą ir nuostabiai paveikia odos grožį.
- Valo nuo patogenų ir stimuliuoja virškinimo sistemą, kad visas kokybiškas maistas išties būtų įsisavintas ir taptų statybinėmis medžiagomis sveikam kūnui.
- Skatina alfa ir gama smegenų bangas ir aktyvuoja smegenų dalis susijusias su įkvėpimu, gebėjimu kūrybiškai spręsti problemas, intuicija ir tėkmės būsena įprastai fiksuojama pas Tibeto vienuolius praktikuojančius meditaciją ilgus metus.
- Terapinis gydomasis poveikis, oksidacinio streso ir uždegiminių procesų mažinimas, kas yra nuostabi dovana visam organizmui, visiems jo procesams ir optimalesniam funkcionavimui.
- Stiprina imuninę sistemą, kuri galės efektyviai saugoti organizmą nuo infekcijų ir kitų sveikatos iššūkių.
- Trumpalaikė hipoksija skatina DNR telomerų atsistatymą ir ilgaamžiškumą.
- Padeda mažinti kraujospūdį, cholesterolį, stabilizuoti cukraus lygį kraujyje, didina kaulų tankį, padeda mesti antsvorį, gerina miego kokybę ir gylį bei visapusiškai gerina gyvenimo kokybę.
- Skatina neuroplastiškumą ir neurogenezę, t.y. transformaciją fiziniu neurologiniu lygmeniu!
- Nutildo ego ir palaimos bei ekstazės būsenoje atveria pasąmonę ribojančių programų paleidimui ir ryšio su savo Tikruoju AŠ ir savo Tikrąja Valia atkūrimui.
Apibendrinimas
Tiesa ta, kad mūsų modernus ir pažangus gyvenimas kupinas nerimo, streso ir depresijos. Dažnai žmonės jaučiasi tarsi gyventų ant autopiloto, pusiau miegodami, bet negalėdami nei užmigti, nei pabusti, retai kada egzistuojantys šiame dabarties momente, dėl per gyvenimą patirtų ir neišgydytų fizinių-emocinių-energetinių traumų eina per gyvenimą nervų sistemai užstrigus „sustingimo“ būsenoja (stresas paskatina kovoti, bėgti arba sustingti). Netgi sąmoningi ir sveikata besirūpinantys žmonės kartais pasuka „lengvesniu keliu“ kovojant su stresu išgerdami raminančių ar stimuliuojančių papildų, nesprendžiančių tikrosios problemos, cigaretės ar vyno taurės siekdami imituoti efektą, kurį galima pasiekti tiesiog kvėpavimu.
Ir gal retkarčiais ta nedidelė dozė „skubių pagalbininkų“ gali pasitarnauti ir padėti išlaviruoti sudėtingu metu, mes negalime pasikliauti vien jais. Būtina turėti dvasinės disciplinos praktiką ir holistinį požiūrį į sveikatingumą. Įtraukus kvėpavimo praktiką į savo kasdienę rutiną nebebūsite priklausomi nuo stimuliuojančių ar raminančių preparatų, vietoje jų galėsite tiesiog įkvėpti ar iškvėpti reikiamą būseną ir džiaugtis geresne fizine sveikata, proto aštrumu, emocine harmonija ir dvasiniu vienybės ir prasmės pojūčiu.
Add A Comment